کیفیت توان

کیفیت توان

سيستم‌هاي توزيع و انتقال نیرو دائماً در معرض  انواع پديده‌هاي كيفيت توان است. هريك از اين پديده‌ها به صورت بالقوه به طريقي ممكن است به اين سيستم بزرگ و پيچيده خسارت وارد كنند. سوختن و صدمه ديدن تجهيزات، كاهش عمر آن‎ها و هزينه‌هاي جاري ناشی از پديده‌هاي دائمي، هر ساله هزينه‌هاي زيادي را به متوليان شبكه تحميل مي‎كند. خساراتي كه بر اثر پديده‌هاي كيفيت توان به سيستم قدرت تحميل مي‌شود، عبارتند از:

  • خسارات ايجاد شده ناشي از صدمه ديدن ناگهاني تجهيزات به علت اتفاقات ناگهانی در شبکه به علت تغييرات ناگهانی ولتاژ، گذراها و سوئینگ توان
  • خسارات ايجاد شده ناشي از فرسودگي و كاهش عمر تجهيزات (با احتساب ضرر سرمايه گذاري زودتر از موعد)
  • هزينه‌هاي جاري ناشي از پديده‌هاي دائمي مثل هزينه‌هاي ساليانة تلفات اضافي در خطوط و ترانسفورمرها به دليل جاري بودن هارمونيك‌ها
 
تجارب و سوابق شرکت مهندسان مشاور بهراد
 
شرکت بهراد از سال 1382 تا کنون در زمينه مطالعات کیفیت توان فعالیت داشته و پروژه های متعددی در استان های مختلف کشور در این زمینه در دست داشته است. این شرکت 12 دستگاه اندازه گیری کیفیت توان از برندهای معروف جهانی را در اختیار دارد. مطالعه و ارزیابی کیفیت توان شبکه، پیشنهاداتی برای رفع اشکالات و تعیین منشا هارمونیک ها و فلیکر در شبکه های توزیع، فوق توزیع و انتقال استان های خراسان های شمالی، رضوی و جنوبی، استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، ایلام، کردستان، اردبیل، خوزستان، اصفهان، همدان، بوشهر، یزد، لرستان، مرکزی، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان و فارس از جمله تجارب این شرکت است.  همچنین این شرکت تهیه طرح جامع 5 ساله كيفيت توان شركت برق منطقه اي تهران را در سال 1389 بر عهده داشته است که به نوعی بزرگترین پروژه کیفیت توان کشور به حساب می آید.
 
برخی سوابق خاص این شرکت در زمینه کیفیت توان:
  • در سال 1384 در 88 نقطه از شبکه برق استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در سطوح مختلف ولتاژ اندازه گیری و بررسی کیفیت توان انجام شده است.
  • در سال 1386 در 38 نقطه از شبکه برق استان های خراسان جنوبی و رضوی در سطوح 400، 132 و 20 کیلوولت اندازه گیری و تحلیل کیفیت توان صورت گرفته است.
  • در سال 1387 در استان های خراسان رضوی و جنوبی در پست های 400 کیلوولت کمال و قائن و نیروگاه های سیکل ترکیبی نیشابور و شریعتی طی یک مرحله اندازه گیری و تحلیل کیفیت توان انجام شده است. 
  • در سال 1388 در 92 نقطه از شبکه برق استان های خراسان جنوبی و رضوی در سطوح 400، 132 و 20 کیلوولت اندازه گیری و تحلیل کیفیت توان صورت گرفته است. در این مرحله به بررسی مشکل رزونانس خازن های پست دوستی 4 و در نتیجه انفجار فیوز حفاظت این خازن ها نیز پرداخته شده است.
  • از سال 1391 تا 1394 مشاروه جهت بررسی مناطق صنعتی از منظر کیفیت توان در برق منطقه ای اصفهان بر عهده این شرکت بوده است.
  • در سال 1392 مطالعات هارمونیکی و تعیین منشأ و سهم مشترکین از آلودگی ناشی از هارمونیک ها در برق منطقه ای زنجان توسط شرکت بهراد انجام گرفت.
  • در سال 1393 در 40 نقطه از شبکه برق استان کرمان در سطوح مختلف ولتاژ اندازه گیری و بررسی کیفیت توان انجام شده است.
 
 
نحوه انجام پروژه های مطالعات کیفیت توان
 
اطلاع كامل از وضعيت شبكه، اشراف بر نقاط ضعف و قوت آن و شناسايي عوامل دور شدن سيستم از حالت ايده آل، براي بهره برداري و كنترل مناسب شبكه برق ضروري است. لازمه اين كار، بهره گيري از سيستم مناسبي براي مانيتورينگ شبكه برق است. پايش سراسري شبكه و مقايسه شاخص ها با استاندارد در نقاط خاص نظير نقاط تبادل انرژي و نقاط اتصال مشتركين، از اهداف مانيتورينگ مي باشد.
با توجه به محدوديت هاي اقتصادي و عملي كه هميشه در سيستم هاي مهندسي وجود دارد لازم است تا به صورت بهينه نقاط مورد نياز براي اندازه گيري انتخاب شوند. این شرکت با بررسی شبکه موجود و ارزیابی مشترکان، به ویژه مشترکان صنعتی و بزرگ و انتخاب نقاط مناسب برای نصب دستگاه های مونیتورینگ شبکه و اعمال قیود کارفرما به صورت موقت اقدام به جمع آوری اطلاعات و تحلیل داده ها و ارزیابی مشکلات موجود نموده و با تعیین منشا این اختلالات برای رفع مشکلات پیشنهاداتی را ارائه می نماید. بدیهی است که مونیتورینگ و جمع آوری داده ها به تنهایی مطلوب نیست و این داده ها بایستی تحلیل شده و میزان شاخص های کیفیت توان در نقاط مختلف مقایسه و بررسی شود تا به ریشه یابی مشکلات و تعیین منشا اختلالات در شبکه رسید و نقش مشاوران مجرب در این زمینه غیر قابل انکار است.

 

مشتریان مهندسان مشاور بهراد

مشتریان هر شرکت در اصل شرکای تجاری آن شرکت هستند

پست الکترونیکی

i n f o @ b e h r a d - c o . c o m

تلفن ما

031-32332577 ، 031-32332766
031-32332485

نشانی ما

اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، چهارراه طیب ، کوی سرلت ، ساختمان بهراد ، پلاک 32